Podczas kilku pierwszych spotkań zadaniem terapeuty jest zebranie jak największej ilości informacji potrzebnych do odpowiedzi na pytanie, co i dlaczego dzieje się z Pacjentem właśnie teraz i jak można mu pomóc (a więc sformułowania konceptualizacji).

W tym celu identyfikuje się kilka typowych sytuacji, na podstawie których możliwe staje się określenie listy problemów (gdyby stał się cud i problem zniknął, to co musiałoby się zmienić). Przyglądamy się również pojawiającym się w tych sytuacjach myślom, emocjom, reakcjom fizjologicznym i zachowaniom, co często jest punktem wyjścia dla dalszej pracy nad myślami automatycznymi i warunkującymi je założeniami i przekonaniami.

W trakcie sesji diagnostycznych próbujemy również przyjrzeć się Państwa przeszłości, a więc doświadczeniom z okresu dzieciństwa i kolejnych etapów rozwoju, które mogły mieć znaczenie dla ukształtowania się przekonań.

Czasami w celu uzupełnienia danych zgromadzonych w czasie sesji, proszę Państwa o uzupełnienie kwestionariuszy diagnostycznych. Najczęściej proszę Państwa o ich uzupełnienie w domu i przyniesienie na kolejne spotkanie.

Wszystkie zebrane informacje służą następnie do sformułowania konceptualizacji, która jest jakby „mapą drogową”, wyznaczającą cele terapii i sposoby ich realizacji.

Po przedstawieniu Państwu konceptualizacji decydujemy, jak będzie wyglądała terapia.

Zamknij